Já už jdu, jdu jdu

Motto dne: ” Nejsilnější zážitky nechá v člověku cestování, při kterém se pohybuje vlastní silou.”

Úterý jsme začali poklidnou jogínskou rozcvičkou, což ale bylo spíše v kontrastu s aktivním turistickým dnem, který jsme měli před sebou. Kamča nás řádně protáhla a ukázala nám i cvik zvaný Pozdrav slunci. Zdravili jsme poctivě, protože sluníčko se nám opravdu odměnilo velkou náloží paprsků.

Už během prezentace jsme se seznámili s výhodami chůze a nenašli ani jednu nevýhodu. Děti si připomněly, že nejblíže zážitkům se člověk dostane hlavně pěšky. Víme také, že chůze je přirozená, zdravá a levná. Začali jsme se seznamovat s první pěticí států, které jsme měli v plánu navštívit. Opravdu jsme některým dokázali pozměnit pohled, například na Albánii, protože spousta lidí netuší, jak krásná a také bezpečná země to je.

1. Lucembursko – země mnoha hradů a jediné velkovévodství na světě
  2. Kosovo – nejmladší stát v Evropě, narodila se tu zpěvačka Rita Ora
  3. Albánie – obrovské množství bunkrů a tunelů z poválečného období
  4. Kypr – zrození Venuše z mořských vln, ostrov dvou tváří (dva státy)
  5. Arménie – bájná hora Ararat

Po přednášce jsme se vydali objevovat další pětici států, tentokrát už v areálu tábora. Úkoly pro děti jsme tematicky zpracovali k jednotlivým zemím:

6. Finsko – sauny

7. Švýcarsko – hodinky, čokoláda

8. Chorvatsko – nejkrásnější moře

9. Bulharsko – Marteničky (vlněné panenky pro štěstí)

10. Malta – barevné loďky

Tyto země jsme si přiblížili saunovým během po tábornicku, chorvatskými radovánkami u vody, stavbou maltézských lodí nebo výrobou bulharských panenek. Nejoblíbenější disciplínou však byl úkol “Švýcarský poklad na jazyku”. Hádejte, kvůli jaké pochutině se děti mohly přetrhnout? 🙂

Před náročným odpoledním turistickým výkonem nás čekala ještě možná náročnější výzva – nejluxusnější ovocné knedlíky!!! Nebíčko v papulkách se nám všem rozlilo s prvním soustem a po jídle jsme všichni už jen spokojeně odfukovali. Měli jsme ale celý odpolední klid na splasknutí, takže ve dvě hodiny jsme se všichni seřadili, nafasovali pití a Tatranku a vyrazili jsme na nedalekou oboru Zámeček, kde jsme mohli vidět chovy domácích zvířat a okolní přírodu. Ti správní turisté, kteří měli chuť dál poznávat okolí tábora, se ještě vydali na blízkou rozhlednu. Ještě před ukončením jsme si všichni zopakovali státy dnešního dne v osmisměrce a děti měly za úkol poznat tyto státy ve slepé mapě Evropy. Klobouk dolů, všechny posádky slepé mapy úspěšně označily a tím si od nás vysloužily velkou pochvalu, protože tento úkol jsme považovali za jeden z nejnáročnějších. Vyhlášení výsledků proběhlo ve skvělé náladě, rozdali jsme totiž dnes opravdu hodně “Trevlíků”, jak jsme slangově začali označovat body za úspěchy našich posádek.

Teď už je ale čas jít na kutě, zítra nás čeká náročný den s cestou do neznáma, kterou si pro nás připravila Teskolenka a Doktorka Zdenča.

Přejeme všem krásnou dobrou noc 🙂

Za 3. oddíl a posádku Turistů
Kamča a Kika